• Oznamy ŠJ

• devilV zmysle prevádzkového poriadku zariadenia školského stravovania schváleného regionálnym hygienikom Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Liptovskom Mikuláši sa platba stravného v našom stravovacom zariadení uhrádza bezhotovostným platobným stykom a to preddavkovým spôsobom (úhrada vopred).  wink

Ing. Katarína RUSNÁKOVÁ - vedúca ŠJ

Dotácia na posporu výchovy k stravovacím návykom; často kladené otázky:

1)     Ak zákonný zástupca dieťaťa odmietne zaplatiť za obedy, ktoré jeho dieťa neskonzumuje, môže sa v rámci sankčných mechanizmov použiť vylúčenie zo stravovania tohto dieťaťa, t. j. nebude sa mu ďalej poskytovať strava s dotáciou až do vyrovnania pohľadávky na stravnom zákonným zástupcom dieťaťa? Ak existuje takáto možnosť, je potrebné túto skutočnosť nahlásiť príslušnému úradu práce? Prípadne aké sú ďalšie možnosti nastavenia sankcií, aby nedošlo k porušeniu zákona o dotáciách na stravu a školám nevznikli pohľadávky, resp. z akých finančných prostriedkov má škola tieto pohľadávky uhradiť ?

Ak sa dieťa nezúčastní vyučovania (napr. z dôvody choroby) a rodič ho zo stravy neodhlási, stravu uhrádza rodič,povinnosti pri odhlasovaní detí zo stravy, ako aj nastavenie sankčných mechanizmov, ktoré sa týkajú platenia úhrady pri nesplnení si týchto povinností zákonným zástupcom dieťaťa, si upravuje zriaďovateľ MŠ alebo ZŠ  (napr. vydaním všeobecne záväzného nariadenia) alebo priamo MŠ alebo ZŠ v rámci svojich interných predpisov/poriadkov. Dôležité je také nastavenie podmienok zo strany žiadateľov, ktoré zabezpečia účelnosť, efektívnosť, ako aj hospodárnosť s vynaloženými finančnými prostriedkami štátneho rozpočtu.

Zo skúseností z aplikačnej praxe vieme, že zriaďovatelia si poplatky, ktoré sú povinní zaplatiť rodičia riešia formou jednorázovej kaucie od rodiča.

Ak sa dieťa nezúčastnilo vyučovania a neodobralo obed, nie je splnená podmienka na poskytnutie dotácie a zriaďovateľ ju v rámci vyúčtovania vykáže ako nevyčerpanú.

2 )     Žiaci, ktorí sa zúčastňujú vedomostných a športových súťaží a reprezentujú školu, sa podľa pokynov Štátnej školskej inšpekcie, zapisujú do dochádzky ako chýbajúci žiaci, nie sú prítomní na vyučovaní v škole, ale počet vymeškaných hodín sa uvedie 0, zároveň sa do poznámky uvedie druh súťaže, vrátia sa spolu s pedagogickým dozorom do školy na obed.  Súťaže pre školy sú organizované IUVENTOU a žiakom sa poskytuje len malé občerstvenie. Majú žiaci nárok na dotáciu na stravu, ak sa zúčastnia vedomostných a športových súťaží, vrátia sa s pedagogickým dozorom do školy a odoberú obed v školskej jedálni?

3)      Žiaci základnej školy sa počas školského roka zúčastňujú výletov, plaveckých výcvikov a kultúrnych podujatí, teda vyučovanie nie je v škole, ale mimo školy. Po ukončení týchto aktivít, ktoré sa vykonávajú v rámci vyučovania mimo školy, sa žiaci spolu s pedagogickým dozorom vrátia do školy na obed. Majú nárok na dotáciu na stravu, ak sa zúčastnia vyučovacích aktivít mimo školy, s pedagogickým dozorom sa vrátia do školy a odoberú obed v školskej jedálni?

Áno, dotáciu je možné poskytnúť, podmienka, že sa dieťa zúčastnilo vyučovania a odobralo obed je splnená podľa zákona o dotáciách. Dotáciu nie je možné poskytnúť v prípade, že dieťa je v škole v prírode, alebo na lyžiarskom výcviku. Vtedy je zo stravy v jedálni odhlásené a má pobyt je dotovaný z iných finančných prostriedkov.

4)       Čo ak dieťa MŠ navštevuje prevádzku len v dopoludnajších hodinách bez obeda?

Ak dieťa navštevuje MŠ len v dopoludňajších hodinách a je mu počas výchovno-vzdelávacej činnosti poskytovaná len desiata dotácia sa neposkytne, ak odoberie aj obed dotáciu možno poskytnúť.