• 9. ročník

Fyzika 9. ročník. Zapojenie rezistorov za sebou (do série).

1. V jednoduchom elektrickom obvode je spojených 10 rovnakých žiaroviek za sebou. Na vonkajšie svorky žiaroviek je pripojené napätie 220 V. Obvodom prechádza elektrický prúd 40 mA. Aký je odpor jednej svietiacej žiarovky? Odpory spojovacích vodičov sú zanedbateľné.

2. Žiarovkou, ktorá má elektrický odpor 80 Ω, môže prechádzať maximálne dovolený prúd 250 mA. V jednoduchom elektrickom obvode je zapojených 12 žiaroviek za sebou. Neprekročí elektrický prúd v obvode maximálne dovolenú hranicu, keď zapojíš vonkajšie svorky žiaroviek na zdroj napätia 220 V ? Odpory spojovacích vodičov sú zanedbateľné.

3. V elektrickom obvode sú zapojené dva rezistory s odpormi R1 = 20 Ω a R2 = 30 Ω za sebou. Pripojené sú na zdroj elektrického napätia 12 V. Urči:

a) prúd, ktorý prechádza rezistormi,

b) el. napätie medzi svorkami prvého aj druhého rezistora.

4. Tri spotrebiče s elektrickými odpormi 200 Ω, 300 Ω, 500  Ω sú spojené za sebou.

a) Aký veľký je celkový odpor všetkých spotrebičov?

b) Aký veľký prúd nimi prechádza, ak sú zapojené na el. napätie 220V ?

5. Miestnosť osvetľuje 5 rovnakých žiaroviek zapojených za sebou. Odpor jednej žiarovky pri svietení je 440 Ω. Napätie v sieti je 220 V. Urči odpor všetkých žiaroviek a prúd, ktorý nimi prechádza pri svietení.

6. Dva rezistory s odpormi 30 Ω a 50 Ω sú v elektrickom obvode zapojené za sebou. Medzi vonkajšími koncami rezistorov je napätie 20 V. Vypočítaj:

a) aký prúd prechádza každým rezistorom,

b) aké elektrické napätie je na svorkách každého rezistora.

7. Koľko malých žiaroviek možno zapojiť za sebou na sieť 220 V, ak každá má odpor 30 Ω a potrebuje prúd 0,3 A ?

8. V elektrickom obvode sú zapojené za sebou štyri rezistory s odpormi R1 = 8 Ω, R2 = 32 Ω, R3 = 32 Ω, R4 = 64 Ω, so zdrojom napätia 24 V. Nakresli schému tohto obvodu a urči:

a) výsledný odpor R rezistorov,

b) prúd, ktorý prechádza rezistormi,

c) napätie U1, U2, U3, U4 medzi svorkami jednotlivých rezistorov,

d) napätie medzi krajnými svorkami druhého a tretieho rezistora.

Fyzika 9. ročník. Zapojenie rezistorov vedľa seba (paralelne).

1. Na osvetlenie chodby sa používajú dve rovnaké žiarovky, každá z nich má elektrický odpor 800 Ω. Žiarovky sú zapojené vedľa seba. Napätie zdroja je 220 V. Urči:

a) výsledný odpor svietidiel,

b) elektrický prúd prechádzajúci každou žiarovkou,

c) elektrický prúd, ktorý prechádza nerozvetvenou časťou obvodu.

2. Prúd 1,5 A sa rozvetvuje do dvoch vedľa seba zapojených rezistorov s elektrickými odpormi 4 Ω a 6 Ω. Aký veľký prúd prechádza každým rezistorom?

3. Tri odpory R1 = 3 Ω, R2 = 6 Ω, R3 = 12 Ω možno zapojiť piatimi spôsobmi. U každého zapojenia  urči vzorec na výpočet výsledného odporu a vypočítaj výsledné odpory. Nakresli schémy všetkých možných zapojení.

4. Na koľko rovnakých častí treba rozrezať drôt, ak jeho odpor je R = 192 Ω, aby si pri spojení týchto častí vedľa seba dostal odpor R´= 3 Ω. Drôt je z rovnorodého materiálu a rovnakého prierezu.

5. Svorkové napätie obvodu je 20 V. Odpory R1 = 3 Ω a R2 = 5 Ω sú zapojené v tomto obvode vedľa seba. Treba zapojiť tretí odpor tak, aby prúd v obvode bol 1,5 A. Ako to vyriešiš?

6. V elektrickom obvode sú zapojené tri rezistory: R1 = 38 Ω, R2 = 20 Ω, R3 = 30 Ω. Prvé dva rezistory sú spojené vedľa seba (paralelne) a tretí je k nim pripojený sériovo. Vypočítaj celkový odpor a prúdy u jednotlivých rezistorov pri napätí 150 V.