• Geografická charakteristika danej lokality.

Slovensko je krajina rozlohou malá, ale svojou prírodou veľmi bohatá  a nevídane  krásna. Jednou z najkrajších oblastí Slovenska je aj Liptov. Podľa predhistorických kamenných a bronzových nálezov bol objavený už v praveku.

Liptovská Teplá leží v západnej časti Liptovskej kotliny, na nive pri pravou brehu rieky Váh vo výške 506 m nad morom. Najstaršia správa o obci pochádza z r. 1264. K obci patrí aj osada Madočany, ktorý sa prvýkrát spomína v roku 1326. Liptovská Teplá je charakteristická cestnou radovou zástavbou. Z pamiatok tu nájdeme starobylý kostol (kultúrna pamiatka), ktorého ranogotické časti pochádzajú z konca 13. storočia. Ďalšou pamiatkou je neskororenesančný kaštieľ z druhej polovice 17. stor., zbarokizovaný v 18. stor.. V časti Madočany sa nachádza klasicistický kaštieľ z roku 1830.

Z významných osobností treba spomenúť Jána Literáta z Madočian, veľkého falzifikátora listín, upáleného v roku 1390 v Lipt. Sv. Mare. V Liptovskej Teplej sa narodil básnik Daniel Pribíš, pôsobil tu maliar Róbert Dúbravec st., básnik Michal Institoris st., barokový spisovateľ Ondrej Lucae a spisovateľ Daniel Sinapius Horčička.

Základná škola je umiestnená v severovýchodnej časti obce. Je v tichej neobývanej časti, neďaleko vedľajšej komunikácie, po ktorej prechádzajú dopravné prostriedky poľnohospodárskeho dvora Bešeňová. Nachádza sa v prekrásnom areáli v rozlohe 3,2 ha, kde celý deň svieti slnko. Z každej strany ju chráni stromoradie (lipa, topoľ, smrek, breza gaštan ale aj jabloň, slivka, hruška). Má dva učebné pavilóny, telocvičňu, šk. dielne, jedáleň a MŠ. V areáli sú športové ihriská, šk. pozemok pre pestovateľské práce a dva skleníky.

Historické tradície školy siahajú do roku 1551. Nová škola začína svoju históriu v roku 1971, kedy bola dokončená výstavba novej 18. triednej školy s príslušenstvom. Stala sa strediskovou školou celého regiónu. Denne sem dochádzajú deti z týchto susedných obcí: Kalameny, Ivachnová, Liptovský Michal, Turík, Bešeňová, Lúčky a Potok. Táto dochádzka mimoriadne ovplyvňuje prácu školy, zvlášť mimoškolskú činnosť.